Rozpoczęcie działalności prawniczej a system zarządzania kancelarią

Przedstawiając system zarządzania kancelarią nie należy zapominać, że kiedy już decyzja o rozpoczęciu własnej działalności prawniczej zapadnie, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Pamiętajmy, że im wcześniej określone narzędzia i sposoby zaczną być stosowane, tym szybciej przyniosą w naszej działalności bardzo korzystne efekty. Trzeba mieć przede wszystkim odpowiedni system zarządzania kancelarią http://mecenasit.pl/kancelarie/. Oczywiście należy zacząć od strategii, czyli przygotować taki dokument planistyczny, który pozwoli na określenie dalszych działań kancelarii. Ponadto już od samego początku należy także pracować na wizerunek kancelarii i na jej procedury wewnętrzne, co znacznie odbije się na jakości świadczonych przez kancelarię usług. Powinno się również przemyśleć korzystanie z fachowych oprogramowań i systemów zarządzania kancelarią prawną, a także zastosować narzędzia marketingowe, pozwalające dotrzeć do większej liczby klientów. Dzięki temu zwiększa się szansa na sukces i wypracowanie pozycji na rynku prawniczym.


Oczywiście posiadanie kancelarii prawniczej ma swoje cienie i blaski, jak w każdym biznesie. Jednak nie ma co ukrywać, jeśli chodzi o usługi prawnicze, to wciąż żyjemy w dobie zdecydowanej nadwyżki podaży nad popytem. To z kolei ma konsekwencje dla wielu profesjonalnych prawników, którzy mają problemy ze znalezieniem miejsca pracy. także rozpoczęcie własnego biznesu to dla nich odległa perspektywa. Jednak naprawdę warto stawić czoła różnym problemom, ponieważ jeśli będziemy mieli odpowiedni system zarządzania kancelarią, to zwróci nam się to na pewno w postaci dużej satysfakcji.

Na początek powinniśmy zastanowić się, czy chcemy zakładać kancelarię w pojedynkę czy ze wspólnikami. Ma to znaczenie, gdy przedstawiamy system zarządzania kancelarią.


Często jest tak, że wspólnik jest jak nasz małżonek, często spędzamy z nim dużo więcej czasu niż z rodziną. Najlepiej jednak wejść na rynek we dwójkę, a podstawową zasadą jest zaufanie wobec własnego wspólnika. Należy się jednak liczyć z tym, że kiedyś nasze drogi mogą się rozejść.

Wiadomo, że początki zawsze są trudne, ale warto przez nie przejść. Na pewno odpowiedni system zarządzania kancelarią pomoże w rozpoczęciu działalności. Najpierw jednak powinniśmy znaleźć odpowiednią siedzibę dla naszej kancelarii, co niestety generuje najwyższe na początku koszty, a nie każdego na to stać. Istnieją również tak zwane biura wirtualne, oferujące bardzo szerokie możliwości, od korzystania tylko i wyłącznie z adresu, po opcje udostępnienia własnego biurka, a także ofertę prowadzenia sekretariatu w odniesieniu do sprawdzonych systemów kancelarii. Wszystkie decyzje, które dotyczą nazwy, lokalizacji biura, strony internetowej, powinny być podjęte niezwykle sprawnie. Klienci nie mogą czekać, a nasz system zarządzania kancelarią powinien działać sprawnie i fachowo.

Każda kancelaria musi być kojarzona z konkretnym zakresem usług prawnych, co nie jest proste, ponieważ na początku działalności nie może być mowy o dokonywaniu wyborów spraw czy budowaniu wąskiej specjalizacji. Tego typu scenariusze są możliwe tylko dla prawników, którzy posiadają mocną klientelę w danej branży.


Pamiętajmy że wizerunku kancelarii prawnej nie można zbudować w przyspieszony sposób, przeskoczyć o kilka szczebli. Należy dążyć do rozpoznawalności z uporem. Często są to godziny poświęcone głównie na merytoryczną pracę. Wiadomo, że najlepszą reklamą jest zadowolenie klienta. To oznacza, że poleci nas on innym osobom, a to już jest wartość pierwszorzędna. Nie tylko sprawny system zarządzania kancelarią jest ważny, ale także i relacje z klientami. Codziennie bowiem ma się styczność z osobami, które zawierzają nam swoje problemy, zatem powinniśmy dawać im poczucie, że doskonale rozumiemy ich sytuację. W żadnym wypadku nie dominować. Jednym z największych problemów wśród prawników jest brak umiejętności posługiwania się słowem. Oczywiście dotyczy to również drugiej strony, czyli klienta. Jednak to prawnicy są od tego, aby ukierunkować rozmowę.

Przejawem obrania najlepszego kursu w naszej kancelarii będzie zespół prawników, ponieważ trudno jest dzisiaj prowadzić taką działalność w pojedynkę. Im więcej jest zadań, tym większa jest potrzeba rozdzielania zadań. Do tego przyda się właśnie odpowiedni system zarządzania kancelarią prawną.