Iniekcja krystaliczna

To, że wilgoć w murach jest poważnym problemem, wie chyba każdy. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że zawilgocone mury to nie jest niecodzienna sytuacja, która dotyczyć by miała jedynie starych budynków, w których stosowane były przestarzałe już metody izolacji. Okazuje się, że stosunkowo często wilgoć dotyczy również nowego budownictwa, gdzie z powodu cięcia kosztów lub pospiesznego wykonania dochodzi do obniżenia jakości izolacji murów. Dotychczas jedną z najskuteczniejszych metod walki z zawilgoconymi murami jest iniekcja krystaliczna http://budwod.eu/oferta/izolacje/. Co to takiego i na czym polega?


Okazuje się, że zawilgocone mury są niezwykle powszechnym problemem. Wpływa na to szybkość stawiania kolejnych budynków, pilące terminy i w ich wyniku - niedbałość pracowników. Oczywiście, oprócz samych wad w stawianiu budynków, wpływ na zawilgocenie murów mają również ciągłe zmiany klimatyczne - w Polsce jest coraz dłuższa jesień, a wiosna stała się bardzo deszczowa, co zdecydowanie nie pomaga walczyć z problemami z izolacją. Tymczasem zawilgocone mury osłabiają konstrukcję całego budynku i mają wpływ na rozwój wielu grzybów i bakterii, które mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Co możesz zrobić? Koniecznie zdecyduj się na osuszanie murów. Obecnie jedną z najlepszych metod jest iniekcja krystaliczna. Co to takiego i na czym polega?

Iniekcja krystaliczna - na czym polega?

Aby nie wnikać w techniczne aspekty i możliwie jak najprościej wytłumaczyć, czym jest iniekcja krystaliczna, należy powiedzieć, że to wytworzenie specjalnej blokady przeciwko wilgoci dostającej się do murów poprzez podciąganie wody z gruntu. Z pewnością możesz dowiedzieć się w internecie lub usłyszeć od każdego fachowca, że iniekcja krystaliczna jest jedną z kilku metod osuszania murów wykorzystujących “mokrą ścieżkę”. Poniżej wyjaśniamy, co to właściwie znaczy.

Bardzo ważne i godne podkreślenia na początku jest to, że iniekcja krystaliczna nie wymaga wcześniejszego osuszania czy odsalania murów budynków. W swoim działaniu korzysta z cieczy kapilarnych, które stają się drogą do penetracji, a na późniejszym etapie także krystalizacji, dzięki której pory i kapilary całego materiału budowlanego zostają uszczelnione. Iniekcja krystaliczna w wyjątkowy sposób sprawdza się, gdy mówimy o cegle ceramicznej czy zaprawie wapiennej.

Iniekcja krystaliczna zaczyna się od wywiercenia w osuszanym murze otworów iniekcyjnych o średnicy 20 mm, o długości mniejszej o 10 centymetrów od grubości murów. Aby iniekcja krystaliczna mogła być przeprowadzona, otwory muszą być wywiercone w jednej linii równoległej do poziomu podłogi, a odstępy między nimi nie pozostawać w przedziale od 10 do 15 centymetrów. Cały proces najczęściej odbywa się z jednej strony muru, a całość wywiercana jest pod kątem około 15-30 stopni do poziomu podłogi. W tak przygotowane otwory wlewa się około pół litra wody, by wszystko było odpowiednio zwilżone, a następnie możliwie jak najszybciej wprowadza się mieszaninę wody i cementu portlandzkiego z dodatkiem aktywatora krzemianowego. Iniekcja krystaliczna do wprowadzania mieszaniny wykorzystuje metodę grawitacyjną.