Druk 3D - jakie ma zalety, a jakie wady?

Druk 3D to już dzisiaj żadna nowość. W ten sposób nie tylko tworzy się wielkie rzeczy - np. kości, które następnie można wszczepić człowiekowi, by cieszył się pełną sprawnością. Dzisiaj druk 3D to już norma dla wielu firm - mogą dzięki niemu znacznie taniej zwizualizować swój projekt zanim wypuszczą wadliwy prototyp lub, co jeszcze gorsze, pierwszą partię. Druk 3d staje się bardziej powszechnie stosowany i dzięki temu także coraz tańszy. Jakie ma zalety, a jakie wady?


Choć druk 3d w ostatnich latach mocno powszednieje, wciąż należy przyznać, że jest to zdecydowanie rewolucyjna technologia i nie ma nic dziwnego w tym, że zachwyciła świat - nauki, medycyny, ale także urozmaiciła życie Kowalskiego. Nie można odmówić jej nowoczesności i innowacyjności, jednak należy również zauważyć, że - jak każda technologia - nie jest ona pozbawiona wad. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na druk 3D? Jakie ma wady i jakie są zalety druku 3D?


Zalety druku 3D

Przede wszystkim, druk 3D daje możliwość drukowania pojedynczych i niewielkich artykułów oraz niewielkich elementów w stosunkowo niskiej cenie - nie wymaga to bowiem uruchomienia całej linii produkcyjnej. W procesie produkcyjnym nawet niewielki błąd może zakończyć się ogromnymi kosztami dodatkowymi dla danego przedsiębiorstwa. Druk 3d umożliwia sprawdzenie, czy produkt testowy będzie dobrze wyglądał, a jego parametry są dobrze dobrane. Można odważyć się stwierdzić, że druk 3d może zmniejszać koszty produkcji.

Druk 3d wyróżnia się również tym, że efekt końcowy zostaje wierny temu, co rozrysowane w projekcie. Nie ma zatem mowy o niezbyt dokładnym odwzorowaniu projektu.

Druk 3D wyróżnia się innowacyjnością ze względu na to, że stosowanie różnych materiałów umożliwia produkowanie przedmiotów o wielu różnych zastosowaniach - nie są to tylko gadżety, ale także np. tkanki. Co więcej, druk 3d umożliwia wyprodukowanie przedmiotów o bardzo złożonej geometrii, nie muszą to być jedynie symetryczne kształty.

Wszystko to sprawia, że druk 3d ma swoje zastosowanie w naprawdę wielu branżach.

Wady druku 3D

Nic nie jest idealne - drukowanie 3D również ma swoje słabe strony. Chociażby czas potrzebny do tego procesu. Niektóre przedmioty potrzebują nawet ponad 24 godziny na skończenie. Niestety, mimo szybkiego rozwoju, druk 3d wciąż opiera się na głośno pracujących i wydzielających sporo ciepła urządzeniach. Ogromną wadą jest także to, że gdy cokolwiek w trakcie druku pójdzie źle, konieczne jest rozpoczęcie całego procesu drukowania od nowa. Gdy dodać do tego pierwszą wadę, czasem może być naprawdę kiepsko z czasem.

Warto również zaznaczyć, że aby umieć projektować małe i skomplikowane rzeczy, które następnie skieruje się do druku 3d, trzeba mieć sporo wiedzy i umiejętności.